10 Kasım 2012 Cumartesi

Szent István Bazilika

Budapest legnagyobb temploma, amelynek kupolája a város minden pontjáról látható. 1851-től 1905-ig épült. A klasszicista stílusú bazilika őrzi a magyarok legnagyobb ereklyéjét: a bazilika névadójának, első királyunknak mumifikálódott karját, a Szent Jobbot. A templom híres műalkotásai közé tartoznak Stróbl Alajos szobrai, valamint Benczúr Gyula festménye: Szent István Szűz Mária oltalmába ajánlja az országot. Az épület kupolája 360 fokban körüljárható, nagyszerű kilátást nyújt a városra.

St. Stephen's Basilica (Hungarian: Szent István-bazilika) is a Roman Catholic basilica in Budapest, Hungary. It is named in honour of Stephen, the first King of Hungary (c 975–1038), whose right hand is housed in the reliquary. It was the sixth largest church building in Hungary before 1920. Today, it is the third largest church building in present-day Hungary.


Budapeşte Sent İstvan Bazilikası başkentin en büyük kilisesidir.Kilise 1851-1905 arasında neo-rönesans tarzında inşaa edildi,2003'te restorasyonu yapıldı.Adını 1000 yılında Macar kralı olan Sent İstvan'dan alır..Bazilika bugün turistlerin uğrak yeridir.

A Szent István Bazilika monumentális épülete  - Szent István Bazilika



Ana giriş kapısı önden görünüm...
A bazilika kupolája - Szent István Bazilika


Vallás Keresztény                                         DİN  - HRISTIYAN
Felekezet Római katolikus                         ROMA KATOLİK KİLİSESİ
Egyházmegye Esztergom-budapesti       Esztergom-Budapeşte Piskoposluğu
Egyházközség Budapest                             Bulunduğu yer : Budapeşte
Pesti-Belső espereskerület                             Peşte ilçe dahilinde
Pap(ok) Snell György (plébános, c. apát)    Priest (ler) George Snell (rahip, c. Baba)
Segédlelkész Papp Zoltán (káplán)                 Zoltan Papp, Yardımcısı Rahip (Papaz)  

Fájl:Bazilika kupola.jpg

Szent István Bazilika Érseki Társszékesegyház

A budapesti Szent István Bazilika hazánk egyik legszebb, legjelentősebb egyházi és idegenforgalmi nevezetessége. Ennek oka egyrészt a névadó szent királyt, az ország államalapítóját megillettő tisztelet, a történelmi múlt, másrészt maga az épület műemléki és művészeti értéke. E templom építése érdekében az 1810-es években gyűjtés indult, a  munkálatokat azonban csak 1851. augusztus 14-én kezdték el, Hild József pesti választópolgár és építész az esztergomi és egri székesegyház alkotójának tervei szerint. A munkát haláláig, 1867. március 6-ig vezette. Pest város tanácsa a fontos épület további építész-tervező művezetését a kor elismert mesterére, számos fővárosi középület, köztük az Operaház alkotójára, Ybl Miklósra bízta, aki a befejezésig folytatta, de halála miatt az épületbelső és a képzőművészeti díszítő munkálatok már Kauser József irányításával készültetk el 1905-re. Nevezetes volt a Bazilika történetében az 1868. január 22-i dátum, amikor a Hild tervei szerint már felfalazott kupola és kupoladob beomlott, kivitelezési- és anyaghibák miatt. A kupolát tartó pillérekhez ajándékba kapott, s igen vegyes minőségű és szilárdságú kőanyagot használtak, továbbá a kupoladob az az tartó boltívek belső peremére épült, ami miatt a pillérek és az összekötő hevederek, valamint a csegelyek terhelése féloldalaslett, s a szerkezet egyensúlyának hiánya okozta a beomlást. Az építkezés ezután több mint egy évig szünetelt, majd a törmelék kihordása, a rosszul megépített részek bontása egészen 1871-ig tartott. Az építkezés folytatására Ybl Miklós új terveket készített, illetve a régieket dolgozta át nemcsak a szerkezet, hanem a megjelenés tekintetében is. Hild József hellenisztikus formavilágát, klasszicista stílusát Ybl neoreneszánsza váltotta fel 1875-től, és 1891-ben bekövetkezett halála után is az ő vázlatai, elképzelése szerint folytak a munkálatok az 1905-ös felszentelésig.





TOP 10 LÁTNIVALÓ

A két UNESCO világörökségi helyszínnek is otthont adó Budapest az egyetlen olyan főváros a világon, ahol majdnem száz termálforrás és 12 gyógyfürdő található, ahol egymás mellett találhatók a római kor épületmaradványai, a jelenleg is használatos török fürdők, a gótika, a barokk kor örökségei és a hihetetlenül gazdag szecessziós építészeti emlékek sora. Ismerje meg a főváros top látnivalóit, mely lista korántsem teljes!

1. Budai Vár

A Budai Vár ma Budapest leghíresebb és egyik leglátogatottabb turisztikai nevezetessége. Unesco Világörökségi helyszín, rengeteg látnivalóval, múzeummal, hangulatos utcákkal, terekkel, éttermekkel és üzletekkel. A Királyi Palota az ország egyik szimbóluma; a XIII. századtól csaták, háborúk színhelye. Három temploma, öt múzeuma, több történelmi jelentőségű épülete, emlékműve, utcája, tere és színháza is van. A Halászbástyáról és a Nemzeti Galéria előtti sétálóról fenséges panoráma tárul a kiránduló elé – a Duna egyik legszebb szakasza látható innen.
  

2. Lánchíd

A főváros első, műemlék hídjának esti díszkivilágítása, háttérben a Budai Várral lélegzetállító látvány, sok turistát csalogatott már Budapestre. Gróf Széchenyi István felkérésére a csupán névrokon William Tierney Clark tervező és Adam Clark kivitelező munkálatai során épült fel a híd 1839–1849 között. A világháborús pusztításokat ez a dunai híd sem élte túl, 1949-ben, készítésének 100. évfordulóján építették újjá. A budai oldalon található alagút tetejére gyalog is fel lehet jutni, ahol kiváló látkép nyílik a Dunára és az azt átölelő hidakra is.
  

3. Országház

Az ország legnagyobb épülete, az Országgyűlés állandó helyszíne a Duna partján emelkedik, bejárata a Kossuth térre néz. A neogótikus épületegyüttest 1884–1904 között építették Steindl Imre tervei szerint. A 691 helyiségből álló építmény hossza 268 m, kupolájának magassága 96 m. 2000 óta az Országházban tekintheti meg a közönség a magyar koronázási jelvényeket: Szent István koronáját, a jogart, az országalmát, a reneszánsz kori kardot.
  

4. Hősök tere

A Városliget bejáratánál terül el a főváros leglátványosabb tere. Az Andrássy út felől érkezőt messziről fogadja a Millenniumi Emlékmű 36 m magas középső oszlopa, melyen Gabriel arkangyal a Szent Koronát és az apostoli kettős keresztet tartja. A Hősök terének csodálatos architektúráját az emlékmű jobb, illetve bal oldalán a Műcsarnok és a Szépművészeti Múzeum impozáns épületei dicsérik. Innen indul a Városliget, ami a családosok kedvenc hétvégi úticélja, ami az Állatkert, a Fővárosi Nagycirkusz és a Vidámpark mellett a világhírű Széchenyi Gyógyfürdőnek és a Vajdahunyad várának is otthont ad.
  

5. Szent István Bazilika

Budapest legnagyobb temploma, amelynek kupolája a város minden pontjáról látható. 1851-től 1905-ig épült. A klasszicista stílusú bazilika őrzi a magyarok legnagyobb ereklyéjét: a bazilika névadójának, első királyunknak mumifikálódott karját, a Szent Jobbot. A templom híres műalkotásai közé tartoznak Stróbl Alajos szobrai, valamint Benczúr Gyula festménye: Szent István Szűz Mária oltalmába ajánlja az országot. Az épület kupolája 360 fokban körüljárható, nagyszerű kilátást nyújt a városra.
 

6. Andrássy út

Az Andrássy út és környéke a XIX. század végének egységes architektúrájú alkotása, annak ellenére, hogy jól elkülöníthetően tagolódik. Az eklektikus építészet színe-java látható itt, közte a kimagaslóan szép Operaházzal és sok-sok gyönyörű, intim belső teret, szobrot, szökőkutat rejtő bérházzal. Az Andrássy út egyik különlegessége a felszínen alig látható, csak a kovácsoltvas korlátú lejáratok figyelmeztetnek arra, hogy a mélyben Európa első kéregvasútja, a több mint egy és negyed százados kisföldalatti viszi ma is az utasokat, a réginél kicsit meghosszabbított pályán.
  

7. Mátyás templom

A Mátyás-templom vagy Budavári Koronázó Főtemplom a Szentháromság téren álló, nagy történelmi múltra visszatekintő műemlék, Budapest legszebb és leghíresebb katolikus temploma, amely kiváló fekvésének köszönhetően nagymértékben meghatározza a Várnegyed képét a pesti oldalról tekintve. Az egyházi hagyomány szerint a templomot Szent István király alapította 1015-ben. A hivatalosan Nagyboldogasszony nevét viselő királyi székesegyházat több szakaszban építették., mai neogótikus formáját 1896-ban szerezte a Schulek Frigyes irányította nagyszabású átépítés során.
  

8. Margitsziget

A Margit híd és az Árpád híd között elterülő karcsú sziget történelmi emlékei a XI. századra nyúlnak vissza. A főváros legszebb parkja található itt, s az ide látogatók sétáik során hangulatos építményeket: az UNESCO által védettnek nyilvánított víztornyot, zenélőkutat, szabadtéri színházat, a Szent Mihály-templomot) és több száz éves romokat  látogathatnak meg. A szigeten strand, uszoda, két szálloda és különböző éttermek, gyorsbüfék is találhatók. Futópályája népszerű az itt élők körében kellemes  környezete és a Dunára nyíló kilátás miatt is.
  

9. Budapest Gyógyfürdői

Budapest a gyógyfürdők városa. A kihagyhatatlan budapesti látnivalók listáján előkelő helyen szereplő Széchenyi fürdő 15 medencéjével nem csak Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma, a legkedélyesebb hangulatú fürdő is a fővárosban. A gőzölgő vízben nyakig elmerülve sakkozó kompániák éppúgy a jellegzetességek közé tartoznak, mint a szépséges épület karjainak ölelésében fekvő szabadtéri medencék. A Gellért fürdő a Budapestre érkező turisták egyik legkedveltebb fürdőhelye. A fürdőkben szinte mindenütt fennmaradt az eredeti szecessziós berendezés, művészi mozaikokkal, színes üvegablakokkal, szobrokkal.
  

10. Halászbástya

A Mátyás-templom szomszédságában álló viszonylag fiatal épület. Schulek Frigyes tervei alapján 1895-ben kezdték építeni a középkori halpiac és a halászok céhe által védett falak helyére, innen ered a neve. Hét tornya a hét honfoglaló vezért szimbolizálja. A bástya udvarának közepén Szent István király szobra látható. A neoromán stílusú építmény csupán díszítő szerepet tölt be, a kirándulók a pesti panoráma kedvéért látogatják.
  


4 yorum:

  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  2. De Sint-Stefanusbasiliek (Szent István Bazilika) is een basiliek in Boedapest, Hongarije. De kerk werd na een bouwperiode van tientallen jaren in 1905 voltooid en is sindsdien de grootste van de stad. De kerk is gewijd aan de heilige koning Stefanus, wiens rechterhand als reliek in de basiliek wordt bewaard. De basiliek staat in Pest aan het Sint-Stefanusplein (Szent István tér). Aan de achterzijde van de kerk begint de monumentale Andrássyboulevard (Andrássy út).
    De bouw van de kerk begon in 1851. De architect was József Hild. Nadat de koepel in 1868 was ingestort, moest de bouw opnieuw beginnen. Miklós Ybl maakte het neo-renaissanceontwerp van de kerk zoals hij er nu staat, maar ook hij maakte de voltooiing van de kerk niet mee: hij stierf in 1891, waarna de bouw onder József Kauser werd afgerond.

    YanıtlaSil
  3. St. Stephen's Basilica (Hungarian: Szent István-bazilika) is a Roman Catholic basilica in Budapest, Hungary. It is named in honour of Stephen, the first King of Hungary (c 975–1038), whose right hand is housed in the reliquary. It was the sixth largest church building in Hungary before 1920. Today, it is the third largest church building in present-day Hungary.

    YanıtlaSil
  4. Bazylika św. Stefana w Budapeszcie (węg. Szent István Bazilika) – bazylika przy placu św. Stefana (węg. Szent István tér) w Peszcie. Od konsekracji w 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier. Może pomieścić do 8500 wiernych. Obecnie jest konkatedrą archidiecezji Ostrzyhom-Budapeszt.

    Położona niedaleko Mostu Łańcuchowego bazylika jest poświęcona pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. W przedsionku znajduje się rzeźba św. Gerarda (węg. Gellérta). Zwieńczeniem bazyliki jest 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiająca Boga Ojca. Przy wejściu znajduje się tympanon z Maryją jako patronką Węgier i węgierskimi świętymi. Antresola kopuły jest otwarta dla zwiedzających, można się tam dostać po schodach (297 stopni) bądź wjechać windą.

    YanıtlaSil